Dodano:

0
Kategoria: Artykuły Porady

Rozstępy są to wrzecionowate czerwone bądź białe pasma, występujące najczęściej na skórze ud, brzucha, pośladków, piersi, często też na plecach oraz ramionach i barkach – szczególnie u osób trenujących. Inaczej mówiąc, rozstępy są bliznami. Tak jak blizny, zbudowane są z tkanki łącznej i mają inną strukturę niż skóra. Przyczyny powstawania rozstępów są bardzo różne. Warto je znać i wiedzieć, jak leczyć tę przypadłość.


Przyczyny powstawania rozstępów

Tendencja do powstawania rozstępów zazwyczaj jest dziedziczna. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że jeśli babka bądź matka posiadały rozstępy, to córka także będzie się z nimi zmagała. Taka przypadłość najczęściej może się ujawnić podczas okresu dojrzewania, kiedy ciało szybko się rozwija. Można dodatkowo wyróżnić dwa mechanizmy, które powodują powstawanie rozstępów: hormonalny i mechaniczny.


Przyczyny hormonalne

Zmiany hormonalne takie jak ciąża, leki sterydowe oraz antykoncepcja hormonalna wpływają na pojawianie się rozstępów. Dochodzi wtedy do zaburzeń w funkcjonowaniu fibroblastów, które są spowodowane zwiększonym poziomem kortyzolu (hormonu stresu) w organizmie.

Fibroblasty odpowiedzialne są za produkcję kolagenu i elastyny. Podczas zaburzeń fibroblasty produkują włókna kolagenu i elastyny o mniejszej podatności na rozciąganie. Dlatego podczas rozciągania skóry dochodzi do zerwania sieci włókien. Efektem tego są białe bądź czerwone linie na skórze.


Przyczyny mechaniczne

Przyczyną mechaniczną powstawania rozstępów jest najczęściej uprawianie kulturystki. Naskórek staje się cieńszy na skutek rozciągania skóry, co w konsekwencji powoduje utratę ciągłości naskórka. Powstałe ubytki zastępowane są pasmami tkanki łącznej. Powstawanie rozstępów może być także spowodowane niewłaściwą dietą. Jest to najczęściej dieta niskotłuszczowa, która powoduje szybkie chudnięcie, a jej konsekwencją jest efekt jojo. Wahania wagi ciała bardzo zwiększają ryzyko uwidocznienia rozstępów.


Jak leczyć rozstępy?

Dieta

Podczas leczenia rozstępów bardzo ważna jest odpowiednia dieta bogata w witaminy oraz makroelementy, zwłaszcza cynk i krzem. Szczególnie cynk wpływa na zmniejszenie się rozstępów, dlatego staraj się spożywać go jak najwięcej. Dodaj do swojej diety orzechy oraz nasiona, a także wątróbkę, zielone warzywa i pomidory.


Domowy masaż

Oprócz diety, zadbaj także odpowiednio o skórę. Codziennie masuj się, szczególnie w miejscach, gdzie występującą rozstępy. Smaruj miejsca z białymi bądź czerwonymi liniami gotowymi kosmetykami na rozstępy dostępnymi w aptece.

domowy masaż na rozstępy

Możesz też przygotować domową mieszankę. Do jej wykonania będziesz potrzebowała olejku lawendowego, rumianku i 15 mililitrów olejku z awokado. Całość połącz i wmasuj w rozstępy. Pamiętaj także o nawilżaniu skóry.

 

Aktywność fizyczna

Aktywność fizyczna, tak samo jak dieta, jest podstawą w zapobieganiu i leczeniu rozstępów. Ćwiczenia ujędrniają skórę i pozwalają zachować stałą wagę ciała. Aby uporać się z rozstępami, powinnaś ćwiczyć 4 razy w tygodniu.


Zabiegi

Jeśli domowe sposoby nie pomogą na rozstępy, wybierz jeden z kilku zabiegów, które oferują salony kosmetyczne.

Jednym z nich jest mikrodermabrazja. Mikrodermabrazja polega na złuszczeniu wierzchniej warstwy skóry specjalnym aparatem. Zabieg regeneruje i uelastycznia skórę. Dzięki mikrodermabrazji skóra jest pobudzona do produkcji elastyny i kolagenu. Aby zobaczyć efekty tego zabiegu, trzeba poddać się mu w kilku sesjach.

Innym zabiegiem na rozstępy jest mezoterapia. Mezoterapia to zastrzyki z substancji stymulujących regenerację uszkodzonej skóry. Zastrzyki są aplikowane w miejscu pęknięć na skórze. Ten zabieg poleca się łączyć z peelingiem chemicznym z kwasem glinkowym. Peeling ujednolica koloryt skóry oraz wygładza rozstępy. Kwas zmniejsza grubość warstwy rogowej i pobudza produkcję nowych komórek naskórka.